Czym jest tablet?

2 Aug

Tablet to tak naprawdę przenośny komputer, którego rozmiary są większe niż te telefonu komórkowego lub smartfona. Jego najważniejszą cecha jest to, że posiada duży ekran, w którym została zastosowana technologia Multi-Touch. W przypadku nowszych urządzeń nie potrzebne jest już używanie rysika. Klawiatura takich sprzętów RTV jest wirtualna. Dzięki temu niezwykle łatwo jest z nich korzystać.

Właściwości tabletów

Te sprzęty nie korzystają przeważnie z wymiennych nośników pamięci. Zdarza się, że niektóre modele dają możliwość użycia w nich kart pamięci, jednak jest to stosunkowo rzadkie. Przeważnie korzystają wyłącznie z wbudowanych dysków twardych. To właśnie sprawia, że wszystkie aplikacje, które można pobrać na tablet, niezależnie od tego czy są dostępne bezpłatnie czy trzeba za nie zapłacić, są pobierane ze specjalnych aplikacji-sklepów. Jest to związane z tym, że możliwość skorzystania z nich jest ściśle związana z koniecznością posiadania dostępu do Internetu. Na ten moment wszystkie nowe tablety posiadają wbudowane karty do bezprzewodowej łączności (Wi-Fi, GSM, 3G, LTE), co sprawia, że przejmują także część funkcji nowoczesnych telefonów komórkowych. Z kolei dzięki temu, że dają możliwość połączenia ich kablem USB z komputerem osobistym, możemy tworzyć kopie zapasowe, przesyłać dane, a także aktualizować oprogramowanie.

Do najchętniej kupowanych tabletów możemy zaliczyć Apple iPad, który został oparty na systemie operacyjnym iOS. Tablety mogą być również wyposażone w takie systemy operacyjne jak: Android (wersja 3.0 została specjalnie zoptymalizowana dla tych urządzeń), Microsoft Windows RT, BlackBerry Tablet OS, webOS, MeeGo.

 

 

Do polskich producentów należą: Manta, NTT System, Modecom, myPhone, Kiano, GoClever i Incom. Warto zainteresować się produktami, które oferują, gdyż gwarantują one wysoką jakość.

Z kolei innym dość popularnym rodzajem tabletu są konstrukcje znane jako tablet PC. Jak nietrudno się domyślić muszą one przypominać w czymś tradycyjnego peceta. Tak też się dzieje za sprawą jego fizycznych podobieństw do slate PC. Właśnie dlatego wszystkie takie tablety nazywane są potocznie tabletami PC. Należy jednak zaznaczyć, że nie spełniają podstawowego wymogu tej specyfikacji – budowy na bazie architektury x86. Co ciekawe, urządzenia takie jak iPad czy Samsung Galaxy Tab oparte zostały na architekturze ARM.

Część tabletów, które są oparte na systemie Android posiadają niezintegrowaną klawiaturę. Dzięki temu stają się podobne do laptopów. W sprzedaży dostać możemy także peryferyczne klawiatury dla tabletów, które nie posiadają dedykowanego tego typu sprzętu.