Opieka nocna i świąteczna

7 Aug

Według obowiązującego systemu opieki medyczne w ujęciu publicznym, możemy jako pacjenci skorzystać nie tylko z wizyt u swojego lekarza podstawowej opieki zdrowotnej, ale także w razie potrzeby możemy się zgłosić także do poradni, jaki zajmują się opieką nocną i świąteczną, a wtedy rzeczywiście można zapewnić sobie takie rozwiązania, na jakich nam zależy. Tego rodzaju poradnie przyjmują pacjentów codziennie po godzinie osiemnastej, a także w weekendy, kiedy nie jesteśmy w stanie dostać się do swojego właściwego lekarza. Oczywiście obowiązują zasady, na jakich można się zgłosić do takiej przychodni, ale w praktyce bywa różnie.

Pomoc lekarska

medycynaPrzede wszystkim warto zdecydować się na takie placówki, jakie są blisko naszego miejsca zamieszkania. Wystarczy wejść na stronę Narodowego Funduszu zdrowia, by sprawdzić adresy takiej nocnej i świątecznej opieki. W każdym punkcie znajduje się lekarz dla osób dorosłych oraz dla dzieci. Nie znajdziemy tutaj jednak takich specjalistów jak dentysta czy stomatolog. Do takiej przychodni można się udać w momencie, gdy nasze objawy nie stanowią zagrożenia życia, ale jednak są dość dokuczliwe, a nie możemy udać się do swojego lekarza rodzinnego. Mogą to być chociażby mocne bóle brzucha czy głowy, ale także infekcje górnych dróg oddechowych, jakie się nasilają.

Wizyta w szpitalu

W praktyce jednak nie wszystko wygląda doskonale. Często lekarze są źli, że pacjent w ogóle się zjawił, zwłaszcza jeśli okazuje się, że przerwało to ich drzemkę. Musimy zatem zmierzyć się z nieuprzejmościami i pytaniami, po co w ogóle do takiej placówki przyszliśmy. Mamy jednak swoje prawa i należy o tym pamiętać. Każdy lekarz ma obowiązek udzielić nam pomocy. Można zatem stanowczo powiedzieć, że nie życzymy sobie takich komentarzy. W takich sytuacjach zawsze najważniejsze jest nasze zdrowie, więc warto się właśnie na tym aspekcie skupić w takiej sytuacji. Nocna i świąteczna opieka medyczna jest po to, by pacjenci mogli z niej skorzystać w awaryjnych sytuacjach, jakie jednak nie wymagają pójścia na izbę przyjęć do szpitala, więc w razie potrzeby warto z takiej opcji skorzystać.