Strach przed bólem

13 Sep

Często wyjście do dentysty kojarzy nam się jednoznacznie z nieprzyjemnym i bolesnym wydarzeniem. Spowodowane jest to brakiem stałości w naszych wizytach. Ludzie bagatelizują przychodzenie  na kontrole, przez co dentysta ma dużo pracy, która kosztuje nas wiele bólu i pieniędzy. Jak to zmienić?

Zebrać się na odwagę

Jednym z głównych powodów naszego lęku jest ból. To niestety nieuchronne uczucie, gdy musimy zrobić jakąś poważną sprawę (np. borowanie bądź leczenie kanałowe). Na całe szczęście ,dzięki postępom cywilizacyjnym mamy możliwość bardzo zredukować stopień bólu. Wszystko dzięki lekom przeciwbólowym i znieczulającym. Są trzy sposoby na przyjęcie ich- najmniej inwazyjny, czyli smarowanie maścią miejsca , które będzie wiercone. Kolejny sposób, to system WAND, czyli komputerowe aplikowanie środka , który w sposób precyzyjny i nie rozpychający dziąseł jest aplikowany .Jest też trzeci sposób , który wykonuje osobiście dentysta. Lekarz stomatolog najczęściej poleca metodę WAND, ponieważ jest najskuteczniejsza- jedynym minusem jest to, że to najdroższy z wymienionych sposobów na podawanie znieczulenia.wybielanie zębów,

Trzy opcje

Kiedy zdecydujemy się na sposób w jaki pragniemy ,by zaaplikowano nam środek, dentysta zapyta o rodzaj znieczulenia jakie pragniemy otrzymać (Szczecin słynie z możliwości wyboru wszystkich dostępnych rodzajów). Pierwsze, to znieczulenie miejscowe. Dentysta wprowadza środek dokładnie w obręb miejsca , którym będzie się zajmował. Kolejny rodzaj to przewodowe, utrzymuje się ono do trzech ,czterech godzin i sprawia ,że połowa twarzy zostaje znieczulona. Przez  czas trwania znieczulenia nie będziemy nic odczuwali tą połową twarzy, a także wystąpi chwilowy zanik odczuwania smaków. Trzecim, najrzadziej wybieranym sposobem jest znieczulenie ogólne, czyli narkoza. Jednak dentysta oferuje tą opcję jedynie przy długo trwających zabiegach, a także osobom niepełnosprawnym lub bardzo wrażliwym. Wszystkie opcje są całkowicie bezpieczne i zadowalające.

Piękny uśmiech

Uczucie ulgi odczuwane po zabiegu jest jedną z najcenniejszych i najlepszych chwil. Mamy świadomość , że udało nam się przetrwać stresujące dla nas momenty , a także mamy zdrowe zęby. Branie znieczulenia może niektórym wydawać się słabe i niepotrzebne, jednak w rzeczywistości dlaczego nie mamy korzystać z tego co oferuje nam świat i technologia? Lęk przed odczuwaniem bólu jest w nas głęboko zakorzeniony i w sytuacji , w której możemy zdecydować się  na środek przeciwbólowy- od razu z niej korzystamy. Ten wybór należy do każdego z nas i nie powinniśmy oceniać tych, którzy nie podzielają naszej opinii.